Sandalye

Sandalye modellerini piyasada sınırsız sayıda renk ve tarz ile bulabileceğinizden satın alırken zorlanmanız çok normaldir. Bu konuda en dikkat edilmesi gereken konu sandalyeleri kullanacağınız mekânın işlevidir. Restoran, kafeterya veya otel gibi alanlarda kullanılan sandalyelerin daha sağlam olmaları uzun vadeli kullanım için daha doğru olur. Bunun yanında bir ürünün sağlamlığı kadar etkin olan konu tarza uygun ürünü bulmaktır. Örneğin, klasik tarzda döşenmiş alanlara klasik model sandalyeler seçerken modern mekanlara modern ürünler tercih etmeniz mekân bütünlüğü açısından önemlidir.

Malzeme konusunda artık sandalyeler çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu anlamda iç mekân ve dış mekân olarak sandalye modellerinin ayrımını bilmeniz gerekir. Örneğin, dış mekân için rattan veya plastik ürünler, ya da paslanmayan çelikler hatta iklim koşulları uygun ise ahşap ürünler bile tercih edebilirsiniz. İç mekân için ise tarzınıza uygun model ve tarzınıza uygun malzeme ile her ürünü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mobilyaların ev dekorasyonunda yeri önemlidir bu nedenle seçtiğiniz ürünlerin malzeme uyumlarına dikkat etmenizi öneririz. Karşınıza; ahşap, metal, metal veya alüminyum döküm, alüminyum, plastik, fiber gibi sandalyeler sıkça çıkacaktır. Sıcak bir atmosfer için ahşap kollu sandalyeler tercih edebilirsiniz ya da daha resmi bir görüntü için metal ayaklı ve kollu ürünler uygun olabilir. Sandalye fiyatları da bu malzemelerin kalitesine göre değişiklik gösterecektir.

Sandalyelerin kumaşı kullanılan ortamın ısısına göre de seçilmelidir. Çok sıcak alanlarda kadife ya da deri kumaşlar daha çok terletebilir. Kafeterya, restoran gibi mekanlarda bar sandalyeleri de oldukça popülerdir. Bar sandalyelerini bistro masalar ile tamamlayıp keyifli bir ortam tasarlayabilirsiniz. Genel olarak sandalye seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken başlıca başlıklara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

  • Garantili ürünler tercih etmeniz, ürünleri uzun süre içiniz rahat bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır.
  • Metal ürünler seçerken paslanmamasına ve kumaşına ve sandalyenin ayaklarına mutlaka dikkat ediniz.
  • Masanız ile uyumlu modeller seçiniz. Örneğin; bistro masalarda tabla ve ayak kalınlığına dikkat ederken ona uyumlu bar sandalyenizin de ayak kısmına dikkat etmelisiniz.
  • Dış mekân kullanımı için koyu renk sandalyeler seçerseniz, renginde solma olabileceğinden kaliteli ürünler almaya özen gösteriniz. Bu konuda açık renk takımları tavsiye edebiliriz.
  • Doğal ahşap ürünlerin ısı ve nemden etkileneceğini unutmayın ve ona göre bir mekânda konumlandırın.
  • Sandalyelerinizin renklerini masanız ile uyumlu tutmaya çalışın. Malzeme olarak da tamamlayıcı olmaları daha estetik bir görüntüye kavuşmanızı sağlayacaktır.