Patlatma taş

Genellik ile traverten yada mermer doğal taşlarınbelirli ölçülerde ebatlandırıldıktan sonra makina yardımı ile üst kısmının patlatılması ile elde edilen ürünlerdir. Patlatma işleminden sonra taşın daha doğal gözükmesi sağlanmaktadır.Kırık ve çıkıntılı görünüm taşa daha doğal bir hava vermektedir.Diğer duvar kaplama ürünlerinin düz ve klasikleşmiş olması nedeniyle son zamanlarda daha fazla ilgili görmektedir.

Patlatma taş, iç ve dış mekanlarının duvar kaplamasında kullanılır.Doğal ürün olan patlatma taşlar uzun ömürlü olduğu ve doğal görüntüsünden ve bakım gerektirmediğinden dolayı tercih edilmektedir.Farklı görünümlerde ve ebatlarda ürünler mevcuttur.File üzerine dizilen ürünlere fileli doğal taş denilmekte olup diğerlerine ise filesiz olarak isimlendirilmektedir.Ebatlandırmada ise farklı kalıplar mevcuttur. Taşları farklı kalınlıklarda ve ebatlarda file üzerinde uygulayarak 3d görünümü sağlanmaktadır.Dış cephe de kullanılan patlatma taşlar genellik ile boy serbest dediğimiz ebatlandırmayı kullanmaktadır.İç cephelerde daha küçük ebatlar hoş bir görünüm sağlar ike dış cephelerde ise daha büyük ebatlardaki doğal taşlar tercih edilmektedir.Boy serbest ise taşın yüksekliğinin ve kalınlığının sabit olduğunu genişliğinin ise sürekli değiştiği durumdur. İstenildiğinde taşın üzerinde doğal taş cilası uygulanmaktadır.Taşın rengini daha renkli ve canlı gözükmesini sağlayacaktır.Ancak rustik ve doğal bir görünüm istiyorsanız taşın üzerine cila uygulaması yapmanızı önermiyoruz. Farklı renk ve desenlere sahip bir çok taş mevcuttur.Bazı taşlar çıktıkları yerin isimleriyle bilinmektedir.Bu nadirliğe göre taşların patlatma taş fiyatları değişim göstermektedir.Muğla beyazı,toros siyahı,burdur beji gibi çıktıları yerin isimlerini almışlardır.Genel olarak sıkça çıkan patlatma taş renkleri ise rustik, bej, klasik, silver ve scabasdır.

Patlatma taş duvar uygulamalarında kullanılmaktadır.Zemin için pek uygun değildir.Patlatılmış taş girintili ve çıkıntılıdır bu nedenle zemin döşemesinde kullanımı çok nadirdir. İstisna durumlar vardır.Garaj önleri gibi yerlerde arabaların kaymaması için yararlanılabilir.Herhangi hava şartından etkilenmez ve zarar görmez.Patlatma taş uygulaması, yapılacak olan duvarın düz olması yeterlidir.Çoğu zaman fileli olarak üretilmektedir.Bunun nedeni ise montajının daha kolay olması içindir.Patlatma taşları kalekim yapıştırıcı yardımı ileduvara yapıştırabilirsiniz.Beyaz harç kullanmanız daha iyi bir görünüm sağlayacaktır.Ancak toros siyahı gibi bir taş kullanacaksanız eğer siyah fayans harcı kullanmalısınız.Uygulama yapacağınız duvar güneş gören bir yer ise uygulama yapılacak olan yüzeye daha önce bir su ıslatılmalıdır.Bunun nedeni harcın suyunun duvarın emmesinden dolayıdır.Fileli patlatma taş, arkasınada yapıştırma harcı sürmeniz gerekmektedir.

Uygulama alanları; Son zamanlarda özellik ile tv ünitesi arkasında oldukça popüler bir duvar kaplama ürünü haline gelmiştir.Hemen hemen tüm mekanların iç ve dış duvarlarında uygulanabilmektedir. Cafe ve restaurantlarda özellik ile dış cephe duvarlarında patlatma taş uygulamasını sıkça görmekteyiz.Şömine yada ocak etrafında ocağın görüntüsü ve sıcaklığını korumak için zaman zaman karşımıza çıkmaktadır.
Patlatma Duvar Kaplama Traverten Rustik 5 x 15cm
% 20 İNDİRİM
356,40
285,12
/ M²
Patlatma Duvar Kaplama - Klasik 5 Boy Serbest
% 30 İNDİRİM
387,29
271,10
/ M²
Patlatma Duvar Kaplama - Rustik 15 Boy Serbest
% 30 İNDİRİM
430,06
301,04
/ M²
Patlatma Duvar Kaplama Klasik 10 Boy Serbest
% 30 İNDİRİM
420,55
294,39
/ M²
Gobek Patlatma Rustik Traverten 7,5X20,3 cm
İNDİRİM
380,16
380,16
/ M²
Patlatma Duvar Kaplama Klasik 7,5 Boy Serbest
İNDİRİM
403,92
403,92
/ M²