Yazılı Parke

Laminat parkeler de dahil olmak üzere tüm parkeler yaygın olmadan önce çok pahalı fiyatlara satılıyordu. Fakat üretim arttıkça parkelerin fiyatları düştü ve popüler zemin döşemeleri arasında yerlerini aldılar. Önceleri çok kısıtlı alanlarda parke kullanılırken, artık; ev, ofis, iş yeri gibi pek çok alanda zemin döşemesi olarak parkelere rastlayabiliriz. Çünkü teknolojinin de gelişmesiyle, parkeler artık çok daha dayanıklı ve kırılmaz-çatlamaz özelliklerdedir.

Bununla beraber parkeler kolay uygulama koşullarından dolayı da oldukça sık tercih edilir. Özellikle laminat parkeler genelde tam takım (şilte + süpürgelik) satılır ve bu müşteri için büyük avantaj sağlar. Tüm bunların yanında artık ticari alanlarda bile zeminlerde parke görmemizin en büyük etkisi, parkelerin kolay temizlenebilme özelliğindendir. Parkeler sadece bir bez ile kolayca temizlenebilirler. Hatta parkelerin su geçirmeyen özellikte olanlarını tercih ederek, kalabalık alanlarda daha kolay kullanım avantajı yakalayabilirsiniz.

Günümüzde parke seçerken zorlanmak oldukça normaldir. Çünkü parke modelleri çok gelişmiştir. Bu nedenle parke seçerken seçeneklerinizi azaltarak ilerlemelisiniz. Örneğin; farklı ve dinamik bir parke arıyorsanız seçiminizi yazılı parkeden kullanabilirsiniz. Yazılı parke modelleri, diğer parke modellerine göre piyasa da daha az bulunan özel tasarım ürünlerdir. Nostaljik bir havaları vardır. Bu nedenle yazılı parke modellerini vintage ve retro gibi eski döneme ait stillerdeki dekorasyonlarda sık sık görebiliriz. Yazılı parkeler en çok eskitilmiş veya eskitme görünümlü diye geçen parke türlerinde uygulanır. Bu sayede eskiye ait izlenimi daha çok verilmiş olur. Yazılı parke fiyatları, parkenin kalitesine göre değişebilir. Eğer laminat parke üzerine yazılı parke uygulaması yapılırsa, laminat parkeler sentetik ürünler olduklarından fiyat olarak daha uyguna satın alabilirsiniz. Ama eğer, lamine parkeyi yazılı tercih ederseniz; lamine parkeler %100 doğal ürünler olmalarından dolayı fiyat olarak da daha yüksek olacaklardır. Parkelerinizi seçerken uzun ömürlü olması için parke kalınlığına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Ayrıca genel ev dekorasyonunuzu da göz önüne alarak parke tarzınıza karar vermelisiniz. Piyasa da çok sayıda parke modeli vardı ve bu kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu konuda renklerden destek alabilirsiniz. Örneğin; koyu renk duvarlarınız ya da mobilyalarınız varsa, zeminlerinizi mutlaka açık renk parkelerden seçerek dengeleyebilirsiniz. Aynı zamanda açık renk parkeler, temizlik olarak da avantaj sağlar. Kiri ve lekeleri koyu renklere göre daha az gösterirler.

Kayıt Bulunamadı